Potvrđen prvi lički brend. Ličko-senjska županija jedina među svim hrvatskim županijama dosad nije imala proizvod s oznakom Hrvatska kvaliteta i Izvorno hrvatsko, no »Leko« je uspio "probiti led"
OTOČAC - Teško je bilo objasniti zbog čega sve do sada nije bilo gospodarstvenika iz Ličko-senjske županije koji bi se zainteresirali da im neki od proizvoda ili čak linija proizvoda, odnosno usluga, ponese znak ...
»hrvatska kvaliteta« ili »izvorno hrvatsko«, što dodjeljuje Hrvatska gospodarska komora svake godine, a promovira ih tradicionalno na dodjeli Zlatne kune u Zagrebu.Je li tome bio uzrok manjak interesa, slab promidžbeni karakter navedenih znakova, neimanje takvih proizvoda, ili jednostavno marketinška inertnost?Sve to rađalo je porive da se analizom vidi u čemu se krije uzrok. Jer, s obzirom na kvalitetu i mnogo nastupa na sajmovima i kojekakvim gospodarskim izložbama u zemlji i svijetu, proizvodi iz ove županije plijene pažnju posjetitelja i dobivaju laskave ocjene.
Ličko-senjska županija je bila
posljednja od svih hrvatskih
županija koja nije imala ni
jednog znaka Hrvatska
kvaliteta i Izvorno hrvatsko
Ličko-senjska županija je bila posljednja od svih hrvatskih županija koja nije imala ni jednog znaka Hrvatska kvaliteta i Izvorno hrvatsko. Konačno je ovih dana taj neslavni rekord prekinut pošto je tvrtka Leko d.o.o. iz Zagreba, ali – to se mora naglasiti, koja ima proizvodnju na ribnjaku u Sincu, dakle na području Grada Otočca, dobila pravo na korištenje tih znakova.
Čak njihova dva proizvoda dobila su znak »izvorno hrvatsko« i to kavijar gacke pastrve te hladno dimljeni filet gacke pastrve. Za ova dva proizvoda znalo se da imaju izuzetnu kvalitetu, uostalom to su jedini domaći proizvodi takve vrste na hrvatskom tržištu.
U kategoriju »hrvatska kvaliteta« svrstala su se tri njihova proizvoda: pašteta – namaz od dimljene gacke pastrve, slani fileti jadranskih inćuna i marinirani fileti srdele Rolmopsi.
Pašteta od dimljene gacke
pastrve, slani fileti jadranskih
inćuna i marinirani fileti srdele
su u kategoriji "hrvatska kvaliteta"
Valja kazati da je postupak dobivanja ovih znakova izuzetno zahtjevan i strog te da su u povjerenstvu za ocjenu angažirani vodeći hrvatski stručnjaci s raznih fakulteta.
Ne samo da proizvod mora udovoljavati visokim kriterijima kvalitete i posebnosti, već takvim kriterijima moraju udovoljavati i proizvodni pogoni, što očito za poduzeće Leko d.o.o. nije bio problem jer je njihov pogon u Sincu od trenutka kupnje ribnjaka u stečajnom postupku Zagrepčanke d.d. iz Zagreba izgrađen po najstrožim kriterijima koji vladaju u Europskoj uniji, što je bilo dovoljno da tvrtka za proizvode iz ovoga pogona dobije tzv. europski izvozni broj, koji joj omogućava izlazak na tržište Zapadne Europe i SAD-a.
Izvor: www.novilist.hr Milan Kranjčević