×

Napomena

Lack of access rights - File 'http:/nasa-lika.com/images/Svasta/bunjevci%20velika.jpg'

Korisnička ocjena: 0 / 5

Zvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivna
 

SENJ–Kako je to lani u kolovozu bilo i najavljeno, prvom svesku monografije Živjeti na Krivom Putu pridružen je i drugi svezak koji je ujedno i novi doprinos očuvanju tradicijske kulture i društvenih odnosa u naselju Krivi Put u senjskom zaleðu. I ovaj svezak je rezultat istraživanja ekipe s Odsjeka za etnologiju i ...

 

 

kulturnu antropologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu , a javnosti je predstavljen na prigodnom skupu održanomu senjskom Domu kulture u organizaciji Gradskog muzeja Senj.

Novi svezak monografije na oko 350 stranica i u osam poglavlja donosi priloge o životu i običajima Bunjevaca u Krivom Putu, od tradicijskog odijevanja, prehrane, obitelji i lokalne zajednice do pučkih pobožnosti, vjerovanja i godišnjih običaja, a njegova je posebnost i što završava preporukama o mogućnosti korištenja elemenata tradicijske kulture u revitalizaciji krivoputskog područja, posebno u turističkom razvoju.

Kako je istaknula urednica prof. dr. Milana Černelić, oba sveska monografije nastala su u okviru projekta Identitet i etnogeneza primorskih Bunjevaca. Terenska istraživanja u tom projektu potvrdila su da su na krivoputskom području dobro očuvane ambijentalne vrijednosti, posebice tradicijska arhitektura te segmenti drugih pojava iz tradicijskog života, a poseban doprinos monografiji dali su ovdašnji kazivači koji su svojim pričama nekadašnje običaje Krivoga Puta približili svojom živom riječi i prepričavanjem dogaðaja iz mladosti.

– I ova knjiga je dokaz bogate materijalne , duhovne i tradicijske kulture stanovnika Krivoga Puta i dodatni je doprinos očuvanju identiteta krivoputskog kraja – rekla je meðu ostalim prof. Blaženka Ljubović, ravnateljica monografije Gradskog muzeja Senj , suizdavača monografije, koji je uz mjesni odbor Krivi Put ekipi etnologa i povjesničara za vrijeme istraživanja pružio svu potrebnu potporu i suradnju.

Monografiju nastalu u okviru interdisciplinarnog istraživanja predstavili su recenzenti prof. dr. sc. Jadranka Grbić s Instituta za etnologiju i folkloristiku u Zagrebu i doc. dr. sc. Goran Pavel Šantek s Odjela za etnologiju i kulturnu antropologiju Sveučilišta u Zadru koji su naglasili kako je monografija o Krivom Putu općenito biser lokalnog i regionalnog identiteta od značaja ne samo za lokalno područje Krivoga Puta i Grada Senja kojemu pripada, nego i puno šire.

– Monografija pokazuje koliko moramo biti ponosni na svoju kulturu. Osnovni cilj ovog djela je istraživanje bunjevačke tradicijske kulture u suvremenom društvenom kontekstu, a njegov temeljni doprinos je u istraživanju bunjevačkog identiteta i etnogeneze holističkim pristupom što predstavlja inovaciju u hrvatskoj znanstvenoj praksi – rekla je meðu ostalim prof. Grbić. Tiskanje i ovog sveska omogućilo je Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa i Ministarstvo kulture te Grad Senj i brojni donatori, a ovime priča o monografiji Krivoga Puta nije završena. Urednica Černelić najavila je još jedan svezak koji će meðu ostalim donijeti pojedinosti o običajima predbračnog života mladeži i ženidbene običaje. Najavljeno je da će javnosti biti predstavljen u kolovozu za blagdan Gospe Snježne, a kako je istaknuo senjski gradonačelnik Darko Nekić, Grad Senj će i tiskanje trećeg sveska rado pomoći, a očekuje i da će svoje monografije uskoro dobiti i Bunjevci na ostalim senjskim područjima poput Krasna i Svetog Jurja na kojima su istraživanja takoðer već provedena.

Izvor;
www.novilist.hr Dorotea PRPIĆ