Autor Tema: LiÄanin u Italiji  (Posjeta: 427704 )

0 ÄŒlanova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Draža

  • Super Moderator
  • LiÄki/a sokol/ica
  • *****
  • Points: 675
  • Postova: 1756
  • Karma: +68/-2
  • Spol: Ženski
  • Ljubi bližnjega svoga,kao samoga sebe..
LiÄanin u Italiji
« : VeljaÄe 12, 2013, 08:55:17 »


LiÄanin u Italiji


Kad su liÄke Äete godine 1842. izaÅ¡le iz Italije, ostao je tamo nezapažen jedan momak na straži kod nekakvog skladiÅ¡ta. Tamo je nauÄio talijanski i oženio se. Kad je 1866.g. opet prodrla austrijska vojska u Italiju, pobojao se taj izbjeglica, da ga ne će uvatiti i strijeljati. Misli sve, misli kako će da se iz nevolje izvuće, pa kad naiÄ‘oÅ¡e krajiÅ¡ke trupe on brže bolje obuće svoj stari mundir, metne puÅ¡ku na rame, pa poÄe stražariti pred kućom pred kojom je prije 17 godina ostao.
NadoÅ¡le krajiÅ¡ke trupe uhvate ga i stariji oficiri prepozna da je to stara krajiÅ¡ka uniforma pa ga zapitaju, odkuda mu:--Ma ja sam LiÄanin i drža sam sve do danas stražu kroz svi ovi 17 godina na mistu, di me bilo postavilo.
“A kako da se nisi s drugima vratio, kad su bježali ili kako da nisi maker i kasnije pobjegaoâ€.
“E nisam smija, nije doša ablez1

Ablez1-smjena straže.


Guests can not give points :(
point 2 Points

Users who gave points in this topic » kirijas (2) 

Offline Draža

  • Super Moderator
  • LiÄki/a sokol/ica
  • *****
  • Points: 675
  • Postova: 1756
  • Karma: +68/-2
  • Spol: Ženski
  • Ljubi bližnjega svoga,kao samoga sebe..
Odg: LiÄanin i željeznica
« Odgovori #1 : VeljaÄe 15, 2013, 09:29:12 »
LIČANIN I ŽELJEZNICA


Vraćao se LiÄanin iz svijeta kući. Bilo je to joÅ¡ onda, dok su vozile maÄ‘arske željeznice, a maÄ‘arski konduktori bili na glasu sa svojim vikanjaem, viÄući glasno i buÄno imena pojedinih Å¡tacija.
DoÅ¡avÅ¡i vlakom u Zagreb poÄeli su vikati kondukteri â€Zagreb†u Karlovcu “Karoly-varosâ€. Dakako da su kod svake Å¡tacije vikali i “Kimenetâ€(izlaz). DoÅ¡avÅ¡i u Ogulin, naÅ¡ je LiÄanin preÄuo ono â€Ogulinâ€, samo je Äuo “Kimenetâ€.
Izašavši u Ogulin iz vlaka koji je onda bio skupa s Košarama zadnja štacija za Liku, i došavši kući, pripovijedao je po selu:
“Da je ovaj prokleti Mađžar prekrstio Zagreb u Zagrab, a Karlovac u Karolyi-varos†joÅ¡ nekako razumin. Ali odakle li je samo mogao, da ga Bog ubije, prekrstit Ogulin u Kimenet!â€


Offline Draža

  • Super Moderator
  • LiÄki/a sokol/ica
  • *****
  • Points: 675
  • Postova: 1756
  • Karma: +68/-2
  • Spol: Ženski
  • Ljubi bližnjega svoga,kao samoga sebe..
Odg:Dosjetljiv Likota
« Odgovori #2 : Ožujka 22, 2013, 10:25:11 »
Zabasao LiÄanin u senjskim tijesnim ulicama i nikako pogoditi na Velika vrata.Djece oko njega jato:"A Å¡to vi tuda diÄino viÄete,a ne idete gledati onoga ,Å¡to ga vjeÅ¡aju na Velikim vratima."?-Djeca strelimice prema Velikim vratima,a naÅ¡ Likota za njima.

Offline Draža

  • Super Moderator
  • LiÄki/a sokol/ica
  • *****
  • Points: 675
  • Postova: 1756
  • Karma: +68/-2
  • Spol: Ženski
  • Ljubi bližnjega svoga,kao samoga sebe..
Odg:Ne gleda stric energiju
« Odgovori #3 : Svibnja 06, 2013, 05:46:15 »

Ne gleda stric energiju


Vozio LiÄanin gospoÄ‘u,ženu nekvog oficira nekud na put.Tada se joÅ¡ nosile krinoline,pa tako se gospoÄ‘a penjala na kola,pa se žurila,da se Å¡to prije popne u kola,jer je za nju jako nezgodno bilo,kad joj se zbog krinoline vidio sav donji i zadnji dio tijela.
Ona će onda LiÄaninu,kad je sjela u kola:
Jesil vidio,striÄe,moju energiju?...(tobože kako se ona lako i brzo popela u kola).
A LiÄanin će joj:


Bome,gospo,nisam vidio energiju,mal sve ostraga da prostiš!



 


Back to top